PLYWOOD - kontraplak

 

Kontraplakların fenolik film kaplanması ile Plywood elde edilir. Plywood, yoğun olarak inşaat sektöründe kullanılan bir orman ürünüdür. Suya dayanıklılığı ve yüksek mukavemeti bu sektör için önemlidir. Özellikle beton kalıplarının hazırlanmasında kullanılır. Brüt kalıp olarakta nitelendirilen sıvasız kalıp sistemleri icin çok uygun bir malzemedir. Yerli üretimin dışında Finlandiya, Rusya, Romanya, Hindistan, Endonezya, Malezya ve Brezilya menşeili ürünler Türkiye'ye ithal edilmektedir.

Plywood Kullanım Alanları

Beton kalıp sistemlerinde, Dekoratif zemin kaplamasında, Çatı uygulamasında, Mobilya sanayiinde, Tekne ve Kano imalatında kullanılmaktadır.

Özellikleri: Türkiyede 18 mm ile 21 mm arasında değişen kalınlıklarda,

Kontraplak Kullanım Alanları

Yat yapımı, motorlu araç izolasyon sistemleri, mobilya yapımı, oyun alanlarında, bahçelerde, soğuk hava depolarında, reklam panolarında, ahşap ambalaj üretiminde ve çeşitli dekorasyon alanlarda kullanılmaktadır.

Özellikleri: Türkiyede 3 mm ile 30 mm arasında değişen kalınlıklarda,

2200mm x 1700mm ve istenilen boyutlarında üretimi bulunmaktadır.

 

PLYWOOD TEKNİK ÖZELLİKLERİ

HİNDİSTAN PLYWOOD

EBAD: 2500-1250-2440-1220
KALINLIK: 18-21 mm
KATMAN SAYISI: 9-11-13
AĞAÇ: KAUÇUK,SERT AĞAC KATMANLARINDAN OLUŞMAKTADIR.
YAPIŞTIRMA: MR TUTKAL
FİLM KAPLAMA: 120-240 gr/m2 FENOLİK FİLM KAPLI

RUS PLYWOOD

EBAD: 2500-1250
KALINLIK: 18-21 mm
KATMAN SAYISI: 11-13
AĞAÇ: HUŞ AĞACI KATMANLARINDAN OLUŞMAKTADIR.
YAPIŞTIRMA: WBP TUTKAL
FİLM KAPLAMA: 120-240 gr/m2 FENOLİK FİLM KAPLI

MALEZYA PLYWOOD

EBAD: 2500-1250
KALINLIK: 18-21 mm
KATMAN SAYISI: 9-11-13
AĞAÇ: SERT AĞAC KATMANLARINDAN OLUŞMAKTADIR.
YAPIŞTIRMA: WBP TUTKAL
FİLM KAPLAMA: 120-240 gr/m2 FENOLİK FİLM KAPLI

BREZİLYA PLYWOOD

EBAD: 2500-1250-2440-1220
KALINLIK: 18-21 mm
KATMAN SAYISI: 7-9-11-13
AĞAÇ: ÇAM AĞACI KATMANLARINDAN OLUŞMAKTADIR.
YAPIŞTIRMA: WBP TUTKAL
FİLM KAPLAMA: 120-240 gr/m2 FENOLİK FİLM KAPLI

 

 

 

osb

OSB (İngilizce: Oriented Strand Board- Etiket Yonga Levha) yonga levhalar, rutubete darbeye dayanıklı ahşap malzemedir. OSB esnek yapısı ve dekoratif görünümü nedeniyle özellikle Amerika ve Kanada’da çatı kaplama malzemesi olarak uygulanmaktadır. OSB fırınlanmış ahşabın yongalanması ve bu parçaların yapıştırıcı ile preslenere plakak ürün haline getirilmesidir. Fakat kalitesi ve dayanımı diğer kerestelere kıyasla üstün özelliklere sahiptir. Nedeni ise OSB özel tesislerde, elektronik nem kontrollü ortamda üretilir. Ahşabın muadili ve kullanıldığı hemen hemen bütün mekanlarda kullanılır. Suya ve neme son derece dayanıklıdır. Levha şeklinde boylu boyunca ahşap yongası ve talaş birbirine paralel yayılmak suretiyle ve her katman birbirine şaşırtmalı düzenlenerek, son katman ile ilk katmanın yönleri aynı olması koşulu ile elde edilir. Böylece çivi çakmaya uygundur. Taşınması ve nakliyesi kolaydır. Yapı güvenliğini artırır. Dekoratiftir, taban ve tavan kaplamasına elverişlidir. Neme, böceklenmeye ve küfe dayanıklıdır. OSB, basit bir malzeme olarak; odun parçalarının veya iri kesim talaşların yapıştırılmasıyla elde edilmiş bir malzeme olarak görünmesi sebebiyle güvenli olmadığı sanılabilir. Halbuki OSB, yüksek üretim teknolojisine sahip ahşap malzemedir.

Kullanım yerleri ve teknik özellikleri

OSB kalite derecelerine göre üretilir, dünya standartlarında 4 derece vardır, OSB-1, OSB-2, OSB-3, OSB-4 olmak üzere numara artıkça kalitede artar. Ayrıca bu numaralandırma OSB'nin kullanılmasına gereken yerleri gösterir.

OSB-1, ambalaj sanayinde sandik, kutu, palet vb. malzemelerin imalatında kullanılır.

OSB-2, inşaatlarda iç cephe duvar bölme malzemesi, ve yer döşemesi olarak kullanılır.

OSB-3, suya ve rutubete dayanıklı olduğu için, binalarda çatı kaplama tahtası olarak kullanılır.

OSB-3 TEST DEĞERLERİ TEST KONUSU SONUÇ DEĞERLERİ

Yoğunluk 650 kg/m³
Kırılma Direnci 22 N/mm²
Çekme Direnci 0.65 N/mm²
24 saatte Suda Şişme % 11.5

OSB-4, yine çatı kaplama tahtası olarak kullanılabileceği gibi ilaveten dış cephelerde ve beton kalıp malzemesi olarak kullanılabilir.

Genel olarak, OSB çatı kaplama ahşabıdır, ayrıca OSB cephe kaplaması altında, ya da OSB‘yi dekoratif taban ve tavan kaplaması olarak kullanılabilir.

OSB mobilya imalatında, beton kalıbı veya inşaat kerestesi olarak da uygulanır.

Özetle OSB, kullanım alanı, dayanıklığı, fiyat avantajı, standart ebatta oluşu, uygulama kolaylığıyla yüzyılımızın en işlevsel ahşap malzemesidir.

Ebat: 2440 x 1220 - 2500 x 1250

Kalınlık: 6-9-10-11-12-15-18-22mm

Menşei: Kanada - Amerika - Almanya - Bulgaristan